Zmutuj je!

Herní mód

Zmutuj je! můžeš hrát ve dvou herních módech, ze kterých volíš na základní obrazovce – ZAČÁTEČNÍK a EXPERT. Herní módy se líší v náročnosti na znalosti a také v tom, do jaké míry odpovídají skutečné situaci u drozofily. Jako "ZAČÁTEČNÍK" volíš pouze jeden z páru chromozomů a mutace se u mušky projeví vždy. "EXPERT" dovoluje sestavit chromozomy přesně tak, jak je tomu ve skutečnosti. Pro plné pochopení však již vyžaduje určité povědomí o zákonitostech genetiky.

Mutování drozofily

Drozofily můžeš mutovat/měnit kliknutím na chromozom v horním panelu a jeho přetažením do příslušného levého či pravého pole. Pro dobrou orientaci jsou chromozomy i odpovídající pole barevně a textově označeny. Při každém přetažení chromozomu se vzhled drozofily upraví dle aktuální sestavy. Abys věděl, co který chromozom nebo gen dělá, jednoduše na něj v horním panelu klikni. V lupě se Ti zobrazí jeho popisek.

Zkřížení drozofilek

Až budeš mít své mutanty sestavené, můžeš kliknout na tlačítko "ZKŘÍŽIT". Zobrazí se Ti seznam, ze kterého zjistíš, jak by vypadali potomci Tebou navolených rodičů.

Zavřít