Zahájení nové výstavy o mapách

10. listopadu 2016

Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu "Když mapa slaví narozeniny" pořádanou u příležitosti 300. výročí prvního vydání velké Müllerovy mapy Moravy. Výstava připravená Muzeem Masarykovy univerzity a Geografickým ústavem Přírodovědecké fakulty MU, představí jedno z nejvýznamnějších kartografických děl zobrazujících území Moravy. Mapu vytvořil přední rakouský vojenský inženýr Johann Christoph Müller (1673-1721). Měřické, kartografické a umělecké zpracování mapy zcela předčilo doposud užívaná kartografická díla. Po svém prvním vydání v roce 1716 se stala na dobu více než jednoho století žádanou předlohou pro domácí a zejména zahraniční kartografy a nakladatele.

Průřez mapovým obrazem Moravy 18. století, vztaženým ke společné předloze – velké Müllerově mapě Moravy, seznámí návštěvníky s širšími souvislostmi soudobé kartografie včetně technologií mapování a tisku. Kvalita exponátů a jejich tematická rozmanitost osvětlí rozdíly mezi rukopisnou podobou mapy, její rytinou, tiskem a odvozeným vydáním. V neposlední řadě se návštěvník prostřednictvím map seznámí s podobou moravské krajiny 18. století, včetně jejího sídelního, správního a církevního uspořádání.

Výstava bude otevřena od 16.11.2016 do 28.2.2017 ve dnech Út-Ne od 10 do 17hod.