Noc vědců 2019


27. září 2019

Masarykova univerzita, jejíž součástí je i Mendelovo muzeum, letos slaví svoje 100. narozeniny. Je to sto let plných dychtivé touhy po objevování, poznávání a učení se. Věda je u nás chápána a zkoumána ve všech směrem a významech, jelikož našich devět fakult a pracoviště jako CEITEC, BIOSKOP a další, nabízí vhled do věd přírodovědných, humanitních, ekonomických i technologických. Každý rok se těšíme na to, až během Noci vědců otevřeme dveře všem zvídavým dětem i dospělým. Letošní téma "Šetrně k přírodě" je nám obvzlášť blízké a rádi s Vámi budeme přemýšlet a diskutovat nad tím, jak každý z nás může pomoci při ochraně/záchraně naší planety.

Jste srdečně zváni na program, který letos již podruhé společně připravilo Mendelovo muzeum a Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity. Dospělé návštěvníky zveme zejména na přednáškový blok od 18h do 21h v Mendelově refektáři. 

Program přednášek

Bojíte se klíšťat? doc. RNDr. Alena Žákovská, Ph.D. 

Máme se klíšťat bát, či ne? A jakou strategii máme vyvinout? Jaká je aktuální situace v Brně a okolí, co jsou klíšťata za živočichy, za jaké patogenní mikroorganismy jsou zodpovědné? 

Čas: 18:00-18:30 

 

Vzkříšení vyhynulých druhů - Dr. Maria Lembring, Uppsala University 

S rychlým pokrokem biotechnologií dnes nejsme daleko od toho, abychom vyhynulé druhy přivedli zpět k životu. I kdybychom mohli, měli bychom? Přednáška v AJ bude tlumočena do ČJ. 

Čas: 18:30-19:00 

 

Genetické modifikace aneb proč se bojíme vlastních schopností? RNDr. Roman Hobza, Ph.D., AV ČR 

Mohou genetické modifikace pomoct řešit problémy související se změnami klimatu?  

Čas: 19:15-19:45 

 

Čím se provinily sochy? prof. PaedDr. Radek Horáček, Ph.D.  

Proč kritizujeme některá sochařská díla v Brně? A co víme o jejich tvůrcích? 

Čas: 19:45-20:15 

 

Science slam  

Martin-Petr Tlustoš 

Historie nám někdy píše zdánlivě absurdní příběhy. Povím Vám drama obyčejného Estonce, který dělal vše pro svobodu své milované vlasti. Sloužil jako parašutista v Rudé armádě, agent Abwehru, člen Waffen-SS. A dokonce se stal i českým partyzánem! A to je jen začátek! 

Volodomyr Porokh 

Co mají společného Velikonoce a mikroskop? Ve svém projevu Vláďa otevře pro diváky svět buněčné biologie, který definuje život každého z nás již od první chvíle. 

Hana Berezňáková 

Lektíny sú proteínyktorých špeciálnou vlastnosťou je väzba na sacharidy. Nachádzajú sa vo všetkých organizmoch a majú rôzne funkcieNapríklad u niektorých mikroorganizmov spôsobujú, že sa táto zlá baktéria alebo vírus zachytia na hostiteľskej bunke a spustí sa ochorenie. Aby sa vedelo tomuto zabrániťmusia byť lektíny charakterizované a skúmané, ale na to ich treba najprv pripraviťAko sa teda dá taký proteín vyrobiť? 

Čas: 20:15-21:00 

 

Více o programu v Mendelově muzeu naleznete na webu Noci vědců i FB