Mendel festival 2023

29. 6. 2023

Bez popisku

Mendel festival se koná u příležitosti výročí narození Gregora Johanna Mendela, otce genetiky – letos 21. a 22. července! Připraven je jak hudební program v pátek a sobotu večer, tak i program populárně-naučný a odborný. Více informací o něm doplníme již brzy.

V sobotu 22. července od 14 hodin se do programu pro veřejnost a rodiny s dětmi zapojí i Masarykova univerzita s několika přírodovědně zaměřenými stanovišti:

Svět zblízka (Mendelovo muzeum)

  • Jak vypadají věci a rostliny kolem nás opravdu zblízka? A jak si vyrobit vlastní preparát pro zkoumání pod mikroskopem, třeba z cibule nebo mechu? Ukážeme si, co je potřeba, a jak na to.

O ptačím hlase (Mendelovo muzeum)

  • O tom, že se dědí po rodičích barva vlasů, povaha, tvar semínek nebo tvar zobáku, se všeobecně ví. Jak to ale funguje například s ptačí schopností zpívat? Je to jako se zvuky savců, kteří mají svůj řev nebo ržání vrozené, nebo se ptáci své trylky musí učit už od brzkého mládí? Zde se dozvíte odpovědi na tyto otázky, ale také naučíte poznávat hlasy našich nejběžnějších pěvců.

DNA jako řetízek z korálků (CEITEC MU)

  • Jak rychle zvládnete zreplikovat DNA podle předlohy? Zvládnete to bez chyby? Nebudeme lhát – určitě to uděláte pomaleji než naše buňky, ALE… můžete být rychlejší než zbytek účastníků. A na co vlastně ta DNA je? Na našem stánku si kromě závodění v replikaci vyzkoušíte i translaci – pomocí korálků si zakódujete své jméno a náramek či náhrdelník si budete moct odnést jako suvenýr.

Podívejme se tomu na zoubek (Bioskop)

  • Zde si můžete prohlédnout zkamenělé zuby a pokusit se je přiřadit k původním zvířatům. Podle odlišných morfologií jednotlivých zubů lze odhadnout, čím se pravěký tvor pravděpodobně živil. Pro doplňující ukázku dávno zmizelého pravěkého světa budou vystaveny různé fosilie. A odměnou vám za tuto krátkou aktivitu budou ceny dle vlastního výběru: pravá fosilie, sádrové odlitky či prehistorické omalovánky.

Nahlédněte do světa Brněnské živé laboratoře (RECETOX)

  • Prozradíme vám, jak funguje vzorkování – proces, při kterém se získávají vzorky a data, která nám pomáhají sledovat stav životního prostředí a přijímat opatření pro jeho ochranu. Ukážeme vám, jak probíhá sběr a analýza vzorků a seznámíme vás s různými druhy vzorkovačů a jejich využitím.

Mendelova výtvarná dílna (Mendelovo muzeum)

  • Motiv hrachu je dnes už neodmyslitelným symbolem Gregora Mendela – přijďte si vyrobit vlastní placku s hráškem.

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info