Prohlídky


Mendelovo muzeum MU nabízí čtyři prohlídkové okruhy. Mendelovo muzeum (MM) je možné navštívit s průvodcem i individuálně (bez předchozí rezervace). Okruh Zahrada a včelínBazilika a Mendelův refektář pouze s průvodcem po předchozí rezervaci.

Rezervaci jednotlivých prohlídek je nutno provést alespoň 4 dny předem na email: info@mendelmuseum.muni.cz, pro další informace o prohlídkových trasách prosím volejte tel. +420 549 496 669. Děkujeme

Mendelovo muzeum MU (MM)

Víte, proč se jedno z největších náměstí v Brně nazývá Mendlovo? Přímo z náměstí vede vstup do zahrady starobrněnského opatství, které tu stojí téměř 700 let. V těchto místech žil a pracoval jeden ze světoznámých průkopníků vědy na poli dědičnosti. Člověk, který nás může svou pílí, vytrvalostí a všestranností inspirovat i dnes. 

V rámci expozice "Gregor Johann Mendel - příběh skromného génia" je Mendel a jeho práce na principech dědičnosti i jeho vášeň pro meteorologii a včelařství představeny za pomocí moderních audiovizuálních skleněných příček. Na expozici o Mendelovi navazuje nová část expozice, kde se mohou zájemci o genetiku hravou formou seznámit s genetikou od Mendela až po současnost. Přijďte se dozvědět více o skromném géniovi Gregoru Johannu Mendelovi.

Přibližná délka prohlídky: 30 min

Ceník naleznete zde

Tento okruh je možné navštívit s průvodcem i individuálně (bez předchozí rezervace).

Rezervovat prohlídku muzea

Zahrada a včelín

Přeneste se do klášterní zahrady poloviny 19. století, do které měl Mendel výhled ze svého pokoje. Prohlédnete si základy bývalého skleníku, kde Mendel prováděl své pokusy s hybridizací rostlin a místo, kde stávala oranžerie. Projdete pod rozkvetlými akáty, které živily již Mendelovy včely. Zažijete neuvěřitelné ticho uprostřed hluku města. 

Přibližná délka prohlídky: 45 min

Ceník naleznete zde

Prohlídka možná pouze v měsících duben-říjen (v případě dobrého počasí), nutná rezervace předem.

Rezervovat prohlídku zahrady a včelína

 

 

 

 

 

Novinka: Virtuální prohlídka včelína

Bazilika

Ponořte se do posvátného ticha gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie a nechte na sebe působit atmosféru prostor, které rozezníval varhany i Leoš Janáček. Během prohlídky baziliky spatříte obraz Černé Madony, hrob zakladatelky starobrněnského kláštera Elišky Rejčky nebo abstraktní vitráž, jež kontrastuje s novogotickým interiérem.

Prohlídka pouze s průvodcem, nutná rezervace předem. Návštěva baziliky vyžaduje vhodný oděv.

Předběžná délka prohlídky: 30 min

Ceník naleznete zde

Rezervovat prohlídku baziliky

  

Mendelův refektář – knihovna – Muzeum starobrněnského opatství

Bohatě zdobená barokní knihovna obsahuje téměř 27.000 svazků od vzácných prvotisků až po detektivní příběhy. Vaši pozornost během prohlídky upoutají zejména Mendelův refektář, obrazárny profánního a sakrálního umění, stejně jako liturgické předměty a roucha používaná po staletí samotnými augustiniány.

Prohlídka pouze s průvodcem, nutná rezervace předem.
Předběžná délka prohlídky: 60 minut

Ceník naleznete zde

Rezervovat prohlídku refektáře, knihovny a MUSO