Noc vědců 2023

21. 9. 2023

Bez popisku

Další ročník Noci vědců se koná již 6. října, tentokrát na téma "Tajemství". Budeme se na vás těšit od 18 hodin, letos nově v obnoveném Mendelově skleníku! Na jaká tajemství se spolu během večera podíváme?

  • Tajemství hrášku a vědecké záhady
    • Vydejte se s námi po stopách Mendelova bádání – víte, jak vědci přistupují k odhalování dosud nevyjasněných tajemství? Slyšeli jste o nějakých vědeckých záhadách? Tady se dozvíte, jak byly odhaleny jedny z těch nejznámějších! A to včetně Mendelova zkoumání dědičnosti. Určitě víte, že s ním souvisí hrách – na ten se tentokrát zaměříme trochu jinak. Co je v něm vlastně ukryto? Podíváme se dovnitř na to, jak vypadá embryo hrachu.
  • Jak vzniká tornádo?
    • Dne 13. října 1870 měli jsme v Brně příležitost pozorovat velmi vzácný jev, větrnou smršť neboli trombu a současně jsme se mohli přesvědčit o škodách, které tento zlomyslný povětroň může způsobit.“ Mendel je mimo jiné známý i jako meteorolog – a byl to právě on, kdo jako první popsal tornádo a škody, jaké může napáchat. Víte, jak vlastně tornádo vzniká? Za jakých podmínek? Přijďte se o něm dozvědět více! Zároveň si můžete vyzkoušet jednoduchý experiment s falešným tornádem.
  • Tajemství genetických modifikací
    • Slyšeli jste už o GMO – a víte, v čem vlastně genetické modifikace spočívají? Kde se s nimi můžete setkat a jak se liší od šlechtění? Přijďte si otestovat svoje znalosti – a dozvědět se o tomto tématu něco nového!

Na místě budeme připraveni pro všechny zájemce až do 23 hodin.

Na Noc vědců je i letos zajištěna autobusová linka napříč Brnem - a další fakulty a pracoviště Masarykovy univerzity si připravily pestrý program! Před akcí i v jejím průběhu doporučujeme sledovat program na oficiálním webu akce: Noc vědců / Masarykova univerzita.

Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info